• 27ο Συνέδριο των Ελλήνων εκπαιδευτικών Ευρώπης. Υπό την αιγίδα της Ε.Ε :  Ο Αντιπ/δος της  Ε.Ε.  κ. Μαρ.  Σχοινάς κεντρικός ομιλητής  / Aλλαγή ημερομηνίας, Nέα ημερομηνία: 10/12/2020

27ο Συνέδριο των Ελλήνων εκπαιδευτικών Ευρώπης. Υπό την αιγίδα της Ε.Ε : Ο Αντιπ/δος της Ε.Ε. κ. Μαρ. Σχοινάς κεντρικός ομιλητής / Aλλαγή ημερομηνίας, Nέα ημερομηνία: 10/12/2020

• 4
  • 5

EURO 2020

Μουντιάλ 2018: Στα προημιτελικά η Σουηδία και η Αγγλία

suede suisse muntial 2018 250Η Σουηδία έφθασε τους 50 αγώνες σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου χωρίς να έχει κατακτήσει ποτέ το τρόπαιο, ενώ οι δύο Εθνικές ομάδες αναμετρήθηκαν για πρώτη φορά μεταξύ τους σε τελική φάση Μουντιάλ. Δύο καλές ευκαιρίες είχαν οι Σουηδοί

να σκοράρουν με τον Μπεργκ, πρώτα στο 8΄ όταν μόνος προ του Ζόμερ σούταρε ψηλά άουτ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, από λάθος του Ελβετού τερματοφύλακα σούταρε πάνω σε αντίπαλο αμυντικό. Οι Ελβετοί απείλησαν πρώτη φορά στο 24΄ με κεφαλιά του Ζούμπερ που έφυγε άουτ.

Στο 28΄ ο Μπεργκ είχε και τρίτη ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή απομάκρυνε πέφτοντας σωστά στη δεξιά πλευρά ο Ζόμερ.

Στο 34' δυνατό μακρινό σουτ του Τζάκα πέρασε άουτ, όπως και στο 39΄ σουτ του Τζεμαϊλί μέσα από την μεγάλη περιοχή της Σουηδίας. Στο 42΄οι Σουηδοί έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν σε σέντρα του Λούστιγκ από δεξιά, ο Έκνταλ μόνος στη μικρή περιοχή πλάσαρε άουτ.

Όλα άλλαξαν στο 66΄, όταν ο Φόρσμπεργκ ελίχθηκε έξω από την περιοχή, έπιασε το σουτ από το ημικύκλιο, για να κοντράρει η μπάλα στον Ακάντζι και να καταλήξει στα δίχτυα.

Οι Ελβετοί πίεσαν στη συνέχεια και στο 80΄ ο Φόρσμπεργκ έσωσε την ομάδα του αποκρούοντας πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Εμπολό. Στις καθυστερήσεις (90+1') οι Ελβετοί έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους να φέρουν το ματς στα ίσα, αφού κοντινή κεφαλιά του Σεφέροβιτς απέκρουσε δύκολα ο Όλσεν.

Στην αντεπίθεση ο Όλσον ξεχύθηκε μόνος στην περιοχή των Ελβετών και τον ανέτρεψε από πίσω ο Λανγκ, ο οποίος δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Αρχικά ο Σκόμινα καταλόγισε πέναλτι, αλλά αφού συμβουλεύτηκε το VAR έδωσε φάουλ εκτός περιοχής.

Η Αγγλία πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας.

Τα «τρία λιοντάρια» νίκησαν στα πέναλτι με 4-3 την Κολομβία, ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση έληξε ισόπαλη 1-1. Στους «8» οι Άγγλοι θα παίξουν με τη Σουηδία στις 7 Ιουλίου, στη Σαμάρα.

Η μοναδική ευκαιρία που καταγράφηκε στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 16ο λεπτό, όταν ο Τρίπιερ σέντραρε από δεξιά, ο Κέιν πήρε την κεφαλιά από δύσκολη θέση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Τα πάντα άλλαξαν όμως στο 54ο λεπτό, όταν ο Κάρλος Σάντσες υπέπεσε σε ανόητο πέναλτι επί του Κέιν.

Ο Κέιν άνοιξε το σκορ στο 57΄ με το έκτο γκολ του στη διοργάνωση, της οποίας παραμένει πρώτος σκόρερ. Ταυτόχρονα, έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην Ιστορία της Αγγλίας σε τελική φάση Μουντιάλ, πίσω από τον Γκάρι Λίνεκερ (10 γκολ), καθώς προσπέρασε τον Τζεφ Χαρστ (5), ενώ μαζί με τον Λίνεκερ είναι οι παίκτες των «τριών λιονταριών» με τα περισσότερα γκολ σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο.

Κι ενώ το ματς φαινόταν να τελειώνει, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο πρώτος σκόρερ των «καφετέρος», Γέρι Μίνα, ισοφάρισε με το τρίτο τέρμα του στη διοργάνωση, από κόρνερ του Κουαδράδο. Ταυτόχρονα, έγινε ο πρώτος παίκτης με τρία γκολ από κεφαλιές σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά τον Μίροσλαβ Κλόζε ο οποίος είχε πέντε, το 2002.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου παρά τη διάθεσή τους οι ομάδες δεν κατόρθωσαν να βρουν το γκολ της πρόκρισης και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Από τα 11 μέτρα ευστόχησαν για τους Άγγλους οι Κέιν, Ράσφορντ, Τρίπιερ και Ντάιερ (ο Οσπίνα απέκρουσε το σουτ του Χέντερσον) και για τους Κολομβιανούς οι Φαλκάο, Κουαδράδο και Μουριέλ, ενώ η εκτέλεση του Ουρίμπε κατέληξε στο δοκάρι και του Μπάκα αποκρούστηκε από τον Πίκφορντ